Gładka skóra wg starożytnych sposobów

Aksamitnie gładka skóra, pozbawiona nieestetycznych włosków to absolutny must have zdecydowanej większości kobiet. To ważne zwłaszcza latem, gdy temperatura na zewnątrz zachęca do noszenia krótkich spodenek, spódniczek czy sukienek na ramiączka. Wtedy też odsłaniamy sporą część naszego ciała. Gładka skóra, a zwłaszcza gładkie nogi sprawią, że będziesz wyglądać estetycznie, ale także poczujesz się komfortowo! Jeśli jednak sądzisz, że depilacja jest zabiegiem stosunkowo młodym, to jesteś w dużym błędzie. W rzeczywistości bowiem woski do depilacji, pęsety czy nawet swego rodzaju maszynki do golenia znane były już przed wiekami! Jak zatem doszło do powstania zabiegu depilacji? I jak uzyskiwano idealnie gładką skórę? Poznaj początki jednego z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych.

Gładka skóra w starożytnym Egipcie

Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, to jednak faktem jest, iż korzenie depilacji sięgają czasów faraonów. W starożytnym Egipcie to właśnie oni – niczym obecni influencerzy! – przyczynili się do popularyzacji opisywanego zabiegu. Wpływ faraonów sprawił, że gładka skóra uważana była za jeden z atrybutów boskości. Niestety, na usunięcie zbędnego owłosienia mogli pozwolić sobie wyłącznie najbogatsi. Dlaczego? Ponieważ wówczas włoski porastające ciało usuwano za pomocą… pęsety. Jak zatem łatwo zgadnąć, zabieg był nie tylko czaso- ale i pracochłonny. Z tego też względu depilacja wykonywana była przy udziale sporej ilości osób, zatrudnianych do nadmienionego celu. Warto dodać, iż w opisywanym okresie swoje początki miał także wosk do depilacji, którego rolę pełniła mieszanka wosku pszczelego, cukru i oliwy.

Greckie sposoby na gładką skórę

W starożytnej Grecji – podobnie jak w Egipcie – gładka skóra kojarzona była z wyższymi sferami. A zatem depilacja obowiązywała głównie osoby dobrze urodzone. Ówcześni mieszkańcy Grecji – zarówno kobiety, jak i mężczyźni – praktykowali głównie depilację pęsetą (tzw. volsellą). Natomiast by uzyskać gładkie nogi włoski na wypalane były przy pomocy lampy. Warto dodać, iż opisywane zabiegi wykonywano na mokro, podczas pobytu w łaźniach.

A jak wyglądała depilacja za czasów rzymskich?

W Rzymie z czasów starożytnych – podobnie jak we wspomnianej powyżej Grecji – także depilowano ciało na mokro, w trakcie pobytu w termach. Panowie usuwali owłosienie głównie z twarzy. Natomiast panie pragnęły idealnie gładkiej skóry całego ciała. Warto dodać, że to właśnie starożytnym rzymiankom zawdzięczamy powstanie zabiegu, jakim jest depilacja bikini.

Gładka skóra na Dalekim Wschodzi

Co ciekawe, mieszkańcy Dalekiego Wschodu depilowali swoje ciała głównie z powodów religijnych, nie zaś estetycznych. Często zdarzało się więc, że kompleksowej depilacji całego ciała poddawano się na dzień przed ślubem. Zasada ta obowiązywała głównie kobiety i miała ona na celu okazanie szacunku przyszłemu mężowi. Sam zabieg przeprowadzano natomiast w publicznej łaźni. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *